Friday 13 April 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Mata Pelajaran/ Kelas
Bahasa Malaysia / 2 Bahagia
Tarikh / Hari
22 Mac 2012 / Khamis
Durasi  
9.15 – 9.45 pagi
Bil.Murid
30 orang
Tema
Sihat dan  Cerdas
Tajuk
Bersenam Menyihatkan Badan
Objektif              
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.menyebut kata adjektif pancaindera .
ii.menulis kata adjektif pancaindera di dalam ayat dengan betul

Standard  Kandungan           

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan 
betul mengikut  konteks.       

Standard Pembelajaran


5.1.1 Memahami dan menggunakan  kata adjektif pancaindera 
dengan betul mengikut konteks.

Sistem Bahasa   

Tatabahasa - Kata adjektif
Ilmu
Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani
Nilai Murni
Kebersihan,Kesihatan, Kecergasan
KBT
KB – Membuat Kesimpulan
Kontekstual  -  Menghungkaitkan
BBM
Permainan “ Puzzle”,  Teks petikan, lembaran kerja








                Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran



Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Guru

Murid

BBM

Set induksi
( 5 minit )






1.Guru mengedarkan bahan  untuk permainan ‘Puzzle’.

2. Guru minta murid mencantum kad menjadi perkataan dan menyebutnya.

3. Bersoaljawab dengan murid tentang perkataan yang telah terbentuk.


1.Murid  mencantumkan pecahan kad menjadi perkataan.

2.Murid menyebut perkataan yang terbentuk.



3. Murid menjawab soalan secara lisan.



Pecahan kad

Langkah 1

( 5 minit )





Bacaan Mekanis

1.Guru minta ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks .



2. Minta murid membaca dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.


1.Ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks kepada semua ahli dalam kumpulannya.

2.Murid membaca petikan  dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.


Petikan teks

Langkah 2

(  5 minit )



Menyebut kata adjektif
dalam petikan

1.Minta murid sebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

2.Minta murid menulis kata adjektif yang terdapat dalam petikan di papan tulis.

3.Minta murid lain membaca kuat perkataan  yang ditulis di papan tulis.


1.Murid menyebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

2.Beberapa orang murid menulis kata adjektif di papan tulis.

3.Murid lain membaca perkataan yang ditulis di papan tulis.



Langkah 3

( 10 minit )

Menyiapkan lembaran kerja

1.Guru mengedarkan lembaran kerja .

2.Guru menerangkan cara meyiapakan lembaran kerja.



1.Murid mendapatkan lembaran kerja.

2. Mengisi tempat kosong dengan kata adjektif yang betul.

Lembaran kerja

Penutup
( 5 minit )


Menyebut kembali kata adjektif yang telah dipelajari

1.Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan minta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.

1.Murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.

2 comments: